Jak vypnout ABS kompletne na T7

Aneb co se da vylepšit

Moderátoři: Malý Venoušek, Fox13

Odpovědět
jenik
Site Admin

Jak vypnout ABS kompletne na T7

Příspěvek od jenik »

v originale

I did a test tonight by pulling some fuses and see what happens.

When I pulled the ABS Control unit fuse (6) I got "Err" on the screen and the speedo didn't work, but the bike ran and the ABS remained switched off.

When I pulled the ABS Solenoid fuse (1) the ABS remained switched off, the ABS lights stayed on on the screen, the bike ran, speedo worked and showed no other warning or error on the screen. Importantly the regular warning and error lights were not lit, meaning if a real error occurred you would still know.
Obrázek

Removing fuse 1 seems like a legitimate safe solution for big days in steep terrain. Another option other than pulling the fuse might be to use a fuse tap or fuse socket connector in fuse 1 to create a switch, something like this. The only issue I see is how to route the wiring outside the little fuse box cover while still remaining sealed. Would be good to know if anyone has done this.

Obrázek
Jeník - Boh dažďa - na počest Sinnera
admin
Nepište mi SZ s prosbou o radu, pokud to není důvěrné :), ale nahoďte nové téma. Ti,kteří neposlali ani korunu na provoz fora a ničím tady nepřispívají (čtenáři),tak by se měli zamyslet,jestli to není trapný.
SlavekTDM
Už něco vím

Re: Jak vypnout ABS kompletne na T7

Příspěvek od SlavekTDM »

A důvod? Aby se ti ABS nezapnulo při dalším zapnutí klíčku? Když mi T7 zdechla a znova jsem startoval, mám pocit, že Off-road mode zůstal zapnutý :wasntme
jenik
Site Admin

Re: Jak vypnout ABS kompletne na T7

Příspěvek od jenik »

SlavekTDM píše: čtv úno 04, 2021 4:21 pm A důvod? Aby se ti ABS nezapnulo při dalším zapnutí klíčku? Když mi T7 zdechla a znova jsem startoval, mám pocit, že Off-road mode zůstal zapnutý :wasntme
Ted jeste jestli to byla nahoda nebo?
Jeník - Boh dažďa - na počest Sinnera
admin
Nepište mi SZ s prosbou o radu, pokud to není důvěrné :), ale nahoďte nové téma. Ti,kteří neposlali ani korunu na provoz fora a ničím tady nepřispívají (čtenáři),tak by se měli zamyslet,jestli to není trapný.
Odpovědět